Blog

Üç Aylar Takvimi

DİYANET 

Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 yılına dair takvimi yayınladı.

Receb Ayı’nın 1. Günü Üç Ayların Başlangıcı 13 Şubat 2021
Receb Ayının 6. Günü Regaib Kandili 18 Şubat 2021
Receb Ayının 26. Günü Miraç Kandili 10 Mart 2021
2021 Yılı Receb Ayı 13 Mart 2021
2021 Yılı Şaban Ayı başlangıç-bitimi 14 Mart 2021 – 12 Nisan 2021 
Şaban Ayı’nın 14. Günü Berat Kandili 27 Mart 2021
2021 Yılı Ramazan Ayı 13 Nisan 2021 başlayacaktır.

Ramazan Ayı’nın 26. Günü Kadir Gecesi’dir ve 8 Mayıs 2021 tarihinde tekabül etmektedir.
2021 Yılı Ramazan Ayı Arefe Günü 12 Mayıs 2021

2021 Yılı 13-14-15 Mayıs Ramazan Bayramı

2021 Yılı 19 Temmuz 2021 Arefe ve 20-21-22-23 Temmuz tarihleri Kurban Bayramıdır.

 

Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları

Cilt  için düzenli kullanımda en güzel sonuçların alındığı, ürünlerden biri de ayva çekirdeği dir. Ayvada oldukça yüksek oranda cilt için faydalı vitamin ve mineraller mevcuttur. Hazırlamasıda oldukça kolaydır.

Ayvanın yada ayvaların çekirdeklerini ayıralım.Üzerlerini kapatacak kadar su yada mümkünse gül suyu koyalım. Bir gece bekletelim. Jel halini alacaktır. (8-9 ad çekirdek yarım çay bardağı su ile denk oluyor)

Yüzümüze masaj ile dairesel hareketlerle sürelim. En az 10 dk. bekletelim.Sonra ılık su ile durulayalım..

  • Cildin beslenmesi sağlar,

  • Cildin yaşlanma etkilerini geciktirir, ve cildin sıkılaşmasını sağlar.

  • Ciltteki yağ dengesini düzenler,

  • Sivilcelere karşı oldukça etkilidir,

  • Antioksidan özelliği ile cilt için oldukça faydalıdır.

  • Ciltteki tahrişlerinin ve yaralanmalarının ağrılarını dindirir,

  • Cilt lekelerinden kurtulmakta faydalıdır. Cilt lekeleri tamamen kaybolmazsa bile daha az görünür. Bu bağlamda cilt tonu da önemli bir etkendir. Koyu ciltlerdeki cilt lekeleri daha zorlayıcı olabilir.

  • Cildin günlük bakımını sağlar.

Tertemiz ve Parlak Bir Cilt

Temiz bir cildin yolu derin temizlikten geçer elbette…Çok kıymetli İbrahim Saraçoğlu’nun tarifi olan bu karışımı uygulamaya başladıktan kısa süre sonra cildimin pürüzsüz ve tertemiz olduğunu kendi gözlerimle gördüm….Duyduğum beğeniler cabası…

1 tatlı kaşığı Elma yada Üzüm Sirkesi (aktardan doğal olanı aldım)

1 tatlı kaşığı Soda (Maden Suyu)

Her sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa cildin her yanına ve varsa sivilcelerinizin üzerine pamukla sürelim.Ve en az 30 dakika bekletelim.

Bu iki malzemeyi karıştırıp buz küpünde dondurabilirsiniz..Cildinizde gezdirip, sonrasında pamukla silebilirsiniz.Ve yine yarım saat sonra yıkayabilirsiniz…Cildi gergin yapmada buzun çok faydası var…:)

Doğal Mide Koruyucu

Yarım adet ……………………………………….MUZ (mümkünse yerli)

1 tatlı kaşığı……………………………………….TAHİN

1 çay kaşığı ……………………………………….TARÇIN

Muzu ezip, tahinle, tarçını ekleyip karıştıralım. Sabah aç karnına tüketelim. Devamlı kullanabilirsiniz. Sürekli ve düzenli kullanımda çok faydasını göreceksiniz.Ayrıca içindekiler iştah kesen besinler olduğundan gün içinde fazla yeme isteğinizinde günden güne azalacağını hissedeceksiniz….

 

 

Sımsıkı Bir Cilt İçin…..

3 adet…………………………………………….Aspirin

1 tatlı kaşığı…………………………………….Bal

1 tatlı kaşığı…………………………………….Kuru maya

1 yemek kaşığı……………………………….. Oksijenli su

Toz haline getirdiğimiz aspirini diğer malzemeler ile krem kıvamına gelene kadar karıştıralım.Yüzümüze uygulayalım. Yarım saat kadar sonra ılık su ile yıkayalım.
Maskeyi haftada bir kez uygulamak ve düzenli olarak devam etmek, kısa zamanda amacınıza ulaşmanızı sağlar.

Günde Kaç Adım???

Bir insanın sağlıklı olarak uzun yıllar yaşayabilmesi için, yürüyüşü hayatından hiç çıkarmaması gerekmektedir. Zamansızlık, yorgunluk, kötü hava şartları… vs bitmez tükenmez sebeplerin ardına sığınmadan vücudumuzu hareket ettirmeliyiz.

Peki günde en az kaç adım atmalıyız?

Metobolizmamızın günde en az 5 000 adım atmak üzere tasarlanmış bir yapısı vardır ki, aksi sağlığınız açısından olumsuz durumlar oluşturur.

Obezite, sağlıksız beslenme, kalp rahatsızlıkları, nefes darlığı, mide rahatsızlıkları, sindirim sorunları  gibi problemler yaşamamak için günde en az 5.000 adım atmalıyız.

Altmışlı yaşlar ve sonrasında bile sağlıklı kalmak istiyorsanız hedefinizi daha da büyütüp günde 10.000 adım atmaya çalışmalısınız. 10.000- 12.500 adım aralığının bir “sağlıklı yaşam kazanımı” olmanın çok ötesinde mükemmel bir doğal ilaç olduğunu bilinmelidir. 10.000 adım üstü muhteşem bir standarttır.

10.000 adımdan en yüksek faydayı elde etmek için ne yapabilirim diyorsanız, tavsiye edilen yağ yakma nabzınızı gözeterek süre ve tempoyu ayarlamanızdır.

Yağ yakma, uygun nabız ve tempoyla egzersize başladıktan 18-22 dakika sonra gerçekleşir en verimli süre 40-45 dakikadır.  İyi bir beslenme planı olmaksızın bir saatten uzun egzersiz glikojen depolarının tamamen boşalması ile enerjiyi kas dokusundan kullanıp kas kaybına sebep olabilir. Yürüyüş yaparak yağ yakımı olması için kişinin nabzına göre yürüyüşün temposunun ayarlanması gerekli. Kişinin kilo, boy, bir hastalığı olup olmadığı gibi kriterlere bağlı olarak, olması gereken nabız sayısı da değişir.

Adım sayınıza göre ne kadar aktifsiniz?

Günde;

0-2 500 adım arası – Hareketsiz

2 500 – 4 999 arası – Limitli Hareketli

5 000 – 7 499 arası – Düşük Hareketli

7 500 – 9 999 arası –Kısmen Hareketli

10 000 – 12 499 arası – Aktif

Günde 12 500 adımdan fazlası – Yüksek Aktif

Gribi Covid-19’dan Ayıran Özellikler

Covid-19 belirtileri, nezle ve grip ile birbirine çok benzeyen 3 farklı hastalıktır.

Nezle, sık sık geçirilen viral bir enfeksiyondur. Burun akıntısı ile başlayıp, biraz yorgunluk ve halsizlikle birkaç günde en fazla bir haftada geçer.Ateş yapmaz. İlaç almanıza bile gerek olmaz.

Grip, bilinen enflüanza virüslerinin oluşturduğu, mevsimsel bir hastalıktır. Nezleye göre daha ağır seyreder. Yüksek ateş olur, solunum sıkıntısı yaşanabilir. Kuru öksürük olabilir. Eklem ve kas ağrısı yaşanır. Başka bir adıda paçavra hastalığıdır.  Genellikle akciğere kadar inmez, üst solunum yolunda kalır.Bu sebeple zatürreye neden olmaz. En önemli şey gerçekten yüksek ateş olması ve hastayı yatağa düşürmesidir.

 

Covid-19 ise, aynı nezle, grip gibi, kuru öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı ile başlar.Ama Covid-19’un diğerlerinden farkı çok kısa sürede akciğere iniyor olmasıdır. Yani akciğere indiği içinde balgam yapması, bazı hastalarda da en önemlisi zatürreye neden olmasıdır. Her iki akciğerimizi de kısa sürede etkileyen zatürreye neden olması ve doktora gidilmesi zaruridir. Yani her burnu akan, her yüksek ateşi olan, her öksüren, hapşıran Covid-19 demek değildir.  Bunun ayırıcı tanısını da biz hekimler yapabilir. Sizin bu tür şikâyetleriniz olduğunda yapacağınız şey, bir sağlık kurumuna müracaat etmektir.

Orkide Bakımı

Güneş : Orkidenin üzerine çok doğrudan ve yoğun güneş gelmesi doğru değildir. Orkidenin üzerine gelen güneşin yarı yarıya filtrelenmiş olması gerekmektedir. Yani yapraklarına dokunulduğunda yaprakları hiç ısınmamalıdır.

Sıcaklık : Orkidenin sağlıklı büyümeyebilmesi için, en az 18º C derece ve en yüksek 29º C derecede durması gerekir.

Nem:

Orkide türüne göre nem seviyesi değişse de, yoğun nemli havada daha sağlıklı ve daha hızlı büyüyecektir.

Sulama

Orkide için sulama hayati derece önemlidir. Fazla sulama bitkinin köklerine çok zarar verir. Orkidenin sulaması bitki ihtiyacına ve iklime göre değişiklik gösterir. Ancak genellikle haftada bir kez ya da aynı ölçüdeki suyu iki ayrı güne bölerek,  soğuk olmayan oda sıcaklığındaki su ile sulanması gerekir.

Orkideyi sulama metodları….

Daldırma yöntemi ile orkide sulama: Orkide saksısını su dolu derince bir kap içerisine oturtup, tüm kökler ıslanana kadar 10-15 dakika kadar su içerisinde bırakılmalıdır. Sonra saksıyı çıkartıp, fazla suyunu iyice süzdürelim.Bu haftada bir yapılması yeterli bir işlemdir.

Buz küpleri ile orkide sulama: Birkaç adet buz küpünü bitkinin yapraklarına gelmeyecek şekilde köklerin üzerine koyarak sulama şeklidir. Buzun erime tamamlandıktan sonra saksının dibinde su birikimini boşaltmayı unutmamalısınız. Kökler yoğun su içinde kalmamalıdır. Bu yöntem ile bitkinizi haftada iki defa sulayabilirsiniz.

Doğrudan su dökme: Oda sıcaklığındaki suyu orkidenizin saksısına doğrudan döküp, saksı dibinde biriken suyu boşaltma şekli klasik sulama yöntemidir. Bu yöntem ile haftada bir defa bitkinizi sulayabilirsiniz.

Şahmeran Duası Arapça / Türkçe / Manası / Fazileti

Şahmeran Duası 

أَعُوذُ بِاللّٰهِ الْعَظيمِ وَبِوَجْهِهِ الْكَريمِ وَسُلْطَانِهِ الْقَديمِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجيمِ. بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحيمِ. أَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمينَ . وَ الصَّلَا ةُ وَالسَّلَامُ  عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَاٰلِه وَصَحْبِه أَجْمَعينَ. أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجيمِ، بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحيمِ.

دعآء شاه مران

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْعَلِيُّ الْحَكيمِ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ السَّميعُ الْعَليمِ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الرَّحْمٰنُ الرَّحيمِ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْوَاحِدُ الْأَحَدُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْفَرْدُ الصَّمَدُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الرَّؤُفُ الرَّحيمُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْعَزيزُ الْحَكيمُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الظَّاهِرُ الْبَاطِنُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْأَحَدُ الصَّمَدُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْفَتَّاحُ الْعَليمِ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْعَزيزُ الْعَليمِ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَنَّانُ الْمَنَّانُ الدَّيَّانُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْقَادِرُ الْقَاهِرُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الرَّافِعُ الْعَليمُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الرَّبُّ الْعَرْشِ الْعَظيمُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَمْدُ الْمُبينُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَمْدُ الْبَآعِثُ الْوَارِسُ،

اَللّٰهُ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ الْأَسْمَآءُ الْحُسْنَي، هَوَ الْحَيُّ لٰا إِلٰهَ إِلَّا هُوَ فَادْعُوهُ مُخْلِصينَ لَهُ الدّينُ. وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمينَ، بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمينَ. وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللّٰهِ الْعَلِيِّ الْعَظمِ.

 

ŞAHMERAN DUASI TÜRKÇE OKUNUŞU

Allah’u la ilahe illa Hüve’l Hayyu’l Kayyum

Allahu la ilahe illa Hüve’l Aliyyu’l hakim

Allah’u la ilahe illa Hüve’s Semiu’l Alim

Allah’u la ilahe illa Hüve’r Rahmanü’r Rahim

Allah’u la ilahe illa Hüve’l Vahidü’l Ehad

Allah’u la ilahe illa Hüve’l Ferdü’l Varid

Allah’u la ilahe illa Hüve Raufu’r Rahim

Allah’u la ilahe illa Hüve’l Aziz’ur Rahim

Allah’u la ilahe illa Hüve’z Zahiru’l Batın

Allah’u la ilahe illa Hüve’l Ahadus Samed

Allah’u la ilahe illa Hüve’l Fettahu’l Alim

Allah’u la ilahe illa Hüve’l Azizu’l Alim

Allah’u la ilahe illa Hüve’l Hannanu’l Mennanu Deyyan

Allah’u la ilahe illa Hüve’l Kadiru’l Kadir

Allah’u la ilahe illa Hüve’ Rafiu’l Alim

Allah’u la ilahe illa Hüve’r Rabbül Arş’il Azim

Allah’u la ilahe illa Hüve’l Meliku’l Kudüs

Allah’u la ilahe illa Hüve’l Hakku’l Mübin

Allahu la ilahe illa Hüve’l Baisü’l Varis

Allah’u la ilahe illa Hüve’l Esmau’l Hüsna

Hüvel Hayy’u la ilahe illa Hu Fed’uhü Muhlisine Lehü’d-diyn

Sübhane Birahmetike ya Erhamer -rahimin.

Ve’l Hamdu -lillahi Rabbil Alemin

ŞAHMERAN DUASININ ANLAMI

Herşeye hayat vererek ayakta tutan, gerçek hayat sahibi Rabbim senden başka ilah yoktur.

Her şeyden yüce olan Hikmet Sahibi Rabbim sen gizli ve saklı her şey bilir ve işitirsin.

Sen her şeye çok merhametlisin. Her şeyin tek, ortaksız ve yalnız yaratıcısı Rabbim senden başka ilah yoktur.

Eşi benzeri bulunmayan Rabbim Sen yaradılanlara karşı merhametli ve şefkatli olansın.

Azameti Büyük, merhametli ve her şeye galip olan Rabbim senden başka ilah yoktur.

Her şeyi hakkı ile bilen ve her şeyi hikmet ile açan Allah’ım, her şeye gücü yeten Kadir Allah’ım, Büyük Arşın ve her şeyin sahibi, tüm gaflet, acizlik ve hatalardan uzak Allah’ım senden başka ilah yoktur.

Ölenleri diriltecek olan ve bütün varlıkların gerçek varisi Allah’ım senden başka ilah yoktur ve bütün güzel isimler yalnızca Sana aittir.

ŞAHMERAN DUASI NASIL OKUNMALIDIR?

Sevgi ve muhabbet için, 3 gün boyunca 61 defa okumalıdır.

Her türlü dilek için günde 41 defa okunmalıdır.

Geceleri rahat uyumak isteyenler 3 kez okumayı adet haline getirmelidir.

Nazardan korunmak için 7 defa okunması, çok etkilidir.

Cin ve şeytan şerrinden korunmak, günahların affı, gönül rahatlığı ve kötülüklerden sakınmak için her gün sabah ve akşam birer kez okumayı adet edinmelidir.

Çok güçlü komple bir duadır.Hergün okumaya devamda mucizelere kapı açan kıymetli bir duadır.

ŞAHMERAN DUASI FAZİLETLERİ

Şahmeran duasının 5 fazileti bulunmaktadır. Faziletler şunlardır:

Kısmet ve nasip açmak için 21 gün boyunca her gün 7 defa ikindi namazı sonrası okunmalıdır.

Geceleri rahat uyumak için 7 defa okunmalıdır.

Satılamayan malı satmak için 11 gün boyunca her gün 7 defa ikindi namazından sonra okunmalıdır.

Her türlü dilek için 41 defa okunmalıdır.

Muhabbet ve sevgi artırmak için 3 gün boyunca 6 kere okunmalıdır.

Tatlı Krizini Önleyecek 4 Tarif….

Yer Fıstıklı Yulaf 

-1 su bardağı süt, 1 tatlı kaşığı vanilya, 1 tatlı kaşığı tarçın, Yarım muz, 1 avuç kuru üzüm, 1 yemek kaşığı yulaf, 1 yemek kaşığı şekersiz Yer fıstığı ezmesi

Tarifi :Süt, vanilya, tarçın, muz ve kuru üzümü minik tencereye koyup ateşi açın. Isınmaya başlayınca yulafı ekleyin, pişirin. Kaseye aldıktan sonra üzerine yer fıstığı ezmesini koyun.

Nar Püreli Ananas

-2 dilim taze ananas,  1 tatlı kaşığı tarçın,  2 tatlı kaşığı vanilya,  2 tatlı kaşığı nar tanesi,  1 tatlı kaşığı bal

Tarifi : Taze ananası dilimleyelim. Tarçın ve vanilya ile iyice karıştıralım.Yağlı kağıt sarılmış tepside 180’C yumuşayıncaya kadar pişirelim. Ayrı bir kapta soyduğunuz nar tanelerini vanilya ve bal koyarak mutfak robotundan çekirdekleri tamamen pürüzsüz hale gelinceye kadar çekelim.Ve hepsini harmanlayalım.

Dört malzemeli kurabiye

– 7  ad yerli muz,  8 ad hurma,  6 yemek kaşığı şekersiz yer fıstığı ezmesi, 5 yemek kaşığı kakao

Tarifi : Tüm malzemeleri blendırdan geçirelim. Karışımı yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine bir kaşık yardımıyla kurabiye şekli vererek yerleştirelim. Fırını 180’C 5 dakika ısıtalım. Sonra kurabiyeleri fırına verelim.15 dakika tutup, fırından alalım.

Ayvalı Narlı Detoks

– 1 su bardağı nar tanesi,  1 çay kaşığı dolusu taze zencefil, 3-4 tane kereviz sapı, 1 adet taze ayva, Yarım limon

Tarifi : Nar taneleri, taze zencefil, kereviz sapı ve taze ayvayı mutfak robotundan geçirelim.