Blog

Gribi Covid-19’dan Ayıran Özellikler

Covid-19 belirtileri, nezle ve grip ile birbirine çok benzeyen 3 farklı hastalıktır.

Nezle, sık sık geçirilen viral bir enfeksiyondur. Burun akıntısı ile başlayıp, biraz yorgunluk ve halsizlikle birkaç günde en fazla bir haftada geçer.Ateş yapmaz. İlaç almanıza bile gerek olmaz.

Grip, bilinen enflüanza virüslerinin oluşturduğu, mevsimsel bir hastalıktır. Nezleye göre daha ağır seyreder. Yüksek ateş olur, solunum sıkıntısı yaşanabilir. Kuru öksürük olabilir. Eklem ve kas ağrısı yaşanır. Başka bir adıda paçavra hastalığıdır.  Genellikle akciğere kadar inmez, üst solunum yolunda kalır.Bu sebeple zatürreye neden olmaz. En önemli şey gerçekten yüksek ateş olması ve hastayı yatağa düşürmesidir.

 

Covid-19 ise, aynı nezle, grip gibi, kuru öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı ile başlar.Ama Covid-19’un diğerlerinden farkı çok kısa sürede akciğere iniyor olmasıdır. Yani akciğere indiği içinde balgam yapması, bazı hastalarda da en önemlisi zatürreye neden olmasıdır. Her iki akciğerimizi de kısa sürede etkileyen zatürreye neden olması ve doktora gidilmesi zaruridir. Yani her burnu akan, her yüksek ateşi olan, her öksüren, hapşıran Covid-19 demek değildir.  Bunun ayırıcı tanısını da biz hekimler yapabilir. Sizin bu tür şikâyetleriniz olduğunda yapacağınız şey, bir sağlık kurumuna müracaat etmektir.

Paylaş & Yazdır