Blog

Orkide Bakımı

Güneş : Orkidenin üzerine çok doğrudan ve yoğun güneş gelmesi doğru değildir. Orkidenin üzerine gelen güneşin yarı yarıya filtrelenmiş olması gerekmektedir. Yani yapraklarına dokunulduğunda yaprakları hiç ısınmamalıdır.

Sıcaklık : Orkidenin sağlıklı büyümeyebilmesi için, en az 18º C derece ve en yüksek 29º C derecede durması gerekir.

Nem:

Orkide türüne göre nem seviyesi değişse de, yoğun nemli havada daha sağlıklı ve daha hızlı büyüyecektir.

Sulama

Orkide için sulama hayati derece önemlidir. Fazla sulama bitkinin köklerine çok zarar verir. Orkidenin sulaması bitki ihtiyacına ve iklime göre değişiklik gösterir. Ancak genellikle haftada bir kez ya da aynı ölçüdeki suyu iki ayrı güne bölerek,  soğuk olmayan oda sıcaklığındaki su ile sulanması gerekir.

Orkideyi sulama metodları….

Daldırma yöntemi ile orkide sulama: Orkide saksısını su dolu derince bir kap içerisine oturtup, tüm kökler ıslanana kadar 10-15 dakika kadar su içerisinde bırakılmalıdır. Sonra saksıyı çıkartıp, fazla suyunu iyice süzdürelim.Bu haftada bir yapılması yeterli bir işlemdir.

Buz küpleri ile orkide sulama: Birkaç adet buz küpünü bitkinin yapraklarına gelmeyecek şekilde köklerin üzerine koyarak sulama şeklidir. Buzun erime tamamlandıktan sonra saksının dibinde su birikimini boşaltmayı unutmamalısınız. Kökler yoğun su içinde kalmamalıdır. Bu yöntem ile bitkinizi haftada iki defa sulayabilirsiniz.

Doğrudan su dökme: Oda sıcaklığındaki suyu orkidenizin saksısına doğrudan döküp, saksı dibinde biriken suyu boşaltma şekli klasik sulama yöntemidir. Bu yöntem ile haftada bir defa bitkinizi sulayabilirsiniz.

Paylaş & Yazdır